05.veebruar 2012

Kuidas veebis ise raamatut kirjastada? (II osa)

lugemine.jpgIsekirjastamine veebis on üha populaarsemaks muutuv viis oma kirjatöö avaldamiseks. Kui eelmises selleteemalises postituses keskendusin veel arenduses olevatele tulevikuperspektiiviga beeta-versioonidele, siis siinsest saab lugeda juba inimeste poolt hästi omaks võetud ja edukalt toimivatest isekirjastamise platvormidest.

Hulganisti võib neid muidugi leida inglisekeelsena, aga ka siin ei ole Eesti läänemaailma vallutavatest trendidest päris maha jäänud. Ka meil on täiesti toimiv ja aktiivses kasutuses olev sait olemas. Kõigist neist nüüd üks-haaval lähemalt kirjutangi.

CreateSpace – Amazoni tasuta kirjastamiskeskkond
Raamatute valdkonnas pole Amazon ammu enam üksnes võrgukauplus, kus endale uusi köiteid osta. Oma teenustega püütakse ehitada autori ja lugeja vahele kõikehõlmavat silda. Nii pakuvad ka nemad isekirjastamise võimalust ja seda CreateSpace keskkonnas. Autori jaoks on raamatu avaldamine tasuta. Tasu võtab Amazon läbimüügi pealt, nagu enamasti teisedki selletaolised keskkonnad.

Amazon on autorile raamatu kirjastamiseks loonud 2 tublit abimeest: Interior Reviewer, mis on sisuliselt elektrooniline toimetaja ja küljendaja.

createspace_editing.jpg

Teine abimees on CoverCreator ehk tööriist, mille abil saab kujundada nii raamatu, aga ka CD või DVD kaane. Süsteemi sisestatud tekst küljendatakse automaatselt ning kontrollitakse tüüpvigu, mis märgitakse välja. Kõik tehtud muudatused kuvatakse autorile samm-sammulise infovoona nii, et vajadusel saaks võtta mõned käigud paari hiireklikiga tagasi.

Toimetamiseks, kujundamiseks ja turunduseks pakub Amazon ka professionaalset abi. Aga seda juba eraldi tasu eest muidugi. Raamatu müük toimub kogu Amazoni müügivõrgustikus. Raamatut on print-on-demand’iga võimalik isegi füüsiliselt välja anda.

Lulu annab tasuta nõuandeid toimetamiseks ja küljendamiseks
Lulu, mis on teise elektroonilises raamatukaubanduses tegutseva konglomeraadi Barnes & Noble’i taustaga isekirjastamise platvorm (kuigi B&N-il on ka päris oma samalaadne platvorm olemas, kuid see töötab esiti vaid USAs), annab niisamuti kõigile autoritele, kirjastajatele, ettevõtjatele, kellele iganes, võimaluse avaldada ilma tasuta oma tekste ja müüa neid elektrooniliselt üle maailma läbi Nooki veebipoe või ka trükitult. Viimasel juhul on lisatingimused siiski ilmsed.

lulu.JPG

Protsess raamatu üleslaadimiseks ja toimetamiseks on sarnane teiste samalaadsete keskkondadega. Millegagi alla nad ei jää. Aga lisaks tasuta antakse nõu raamatu küljendamiseks, kujundamiseks ja turundamiseks.  Et kasutaja hätta ei jääks, on Lulu täpsemateks juhtnöörideks valmistanud ette ka vastava videolõigu.

Aga Apple?
Pikalt on räägitud kuulujutte ka Apple’i vastusest isekirjastamisteenust pakkuvatele veebimogulitele, nagu Amazon ja Barnes & Noble, mille järgi on neil plaan vastav platvorm ehitada iTunes’i keskkonnas iBooksi külge. Ja väidetavalt võetakse formaadina aluseks niisamuti ePub. Kuid senimaani millegi reaalsega pole nad välja siiski tulnud.

apple-bookstore.jpg

Smashwords pakub kõige laiemat müügivõrgustikku
Olles kontsentreeritud just e-raamatute kaubandusele, eristub Smashwords kõigist eelnevaist eelkõige väga laia müügivõrgustiku poolest. Lisaks omale leheküljele müüakse autori kirjatööd veel Apple’i, Barnes & Noble’i, Sony, Kobo ja Diesel’i e-raamatute kaubamajades.

smashwords.JPG

Aga muuski osas tundub nende kätetöö veidi läbimõeldum ja autorisõbralikum, mitte et eelnevatele oleks midagi otseselt ette heita. Ühest küljest mõjutab seda arvama kindlasti see, et nad on spetsialiseerunud uutele autoritele, teisalt see, et leheküljega on juba liitunud 30 000 autorit ja lisaks välja antud raamatute hulk, mida on 80 000.

Üldtingimused autori jaoks on neilgi sarnaselt teistega samad – väljaandmine on tasuta, müügihinnast võtab aga Smashwords oma protsendi. Kuidas liituda Smashwordsiga ja oma teksti avaldamisega alustada, leiab lähemad juhtnöörid siit.

Aga millised on võimalused Eestis?
Need võimalused on ahtakesed, aga täiesti olemas. E-raamatukogu.com on ligi kaks aastat kodumaal tegutsenud raamatukogu ja -kauplus, mille eesmärgiks on niisamuti vahendada elektrooniliste kirjandusteoste müüki. 

Autori teksti müügihinnale lisandub E-raamatukogu poolt teenustasu, milleks on 25%. See on küll kõrgem kui samalaadsetel lehtedel inglisekeelses maailmas, aga samas kui paljud eestlastest ikka on valmis kirjutama käsikirja, luuletuse, essee vms inglise keeles ja selle siis kohe maailma ette viima?!

e_rmtk.JPG

Nii et kui kirjastajad ei ole pidanud inimese raamatukäsikirja väljaandmist rentaabliks ja ta usub, et tekst väärib avaldamist, on E-raamatukogu kahtlemata see väljapääs, millele mõelda.

Anna artiklile oma hinnang:

12345
2 häält, keskmine: 5,00
Loading ... Loading ...

Autorist

Timo tegutseb igapäevaselt raamatukirjastuses. Digitargas selgitab ta lähemalt audio- ning e-raamatute arenguid, nende kasutusvõimalusi ja eripärasid. Muul ajal loeb, matkab, pildistab.

32 kommentaari Kommenteeri

read

27.03.2013, 10:48

699600 222908Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks a ton Nonetheless I will probably be experiencing issue with ur rss . Do not know why Not able to join it. Can there be everyone acquiring identical rss issue? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 666256

1
Micahela Morista

06.05.2013, 11:38

Woman of Alien…

Fantastic work you may have done, this site is really interesting with great details. Time is God’s way of maintaining all the things from happening at once….

2

Websites we think you should visit…

[...]although websites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are actually worth a go through, so have a look[...]……

3
strony www toruń

10.05.2013, 04:53

nice…

Fantastic site. Lots of useful information here. Iˇ¦m sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious. And certainly, thanks in your sweat!…

4

Veja abaixo os ganhos por cada par formado na sua rede…

Os pares do plano de R$600,00 serão R$ 180,00;…

5
hermes bags

10.05.2013, 06:07

hermes bags…

http://955.cc/dsFB hermes plastic bags included in the belgium…

6
プラダ 財布

10.05.2013, 20:51

プラダ 財布…

It is a ideal blog for anybody who wants to discover more about the following question. You realize so much its almost very hard to argue with you (not that I really would likely want…HaHa). You definitely put a fresh spin for a topic that’s been di…

7
Beneficial Loans

11.05.2013, 04:08

Sources……

[...]…Trackback from http://www.ez-on-web.com [...]…

8

My…

wife and i are now delighted that Albert could execute his reports because of the concepts he had by means of your online page. It truly is from time to time perplexing to just generally be giving away methods which lots of people could have been provi…

9
abac bangna

11.05.2013, 10:20

wow :))…

Greatinfo and is oftenuncovered on thisinternetweblogkeep writing thanks for sharing.keep posting…

10
site

11.05.2013, 14:27

OK…

Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you are …

11
dr dre beats

11.05.2013, 15:47

Dreary Day…

It was a dreary day here yesterday, so I just took to messing around on the internet and found…

12
beats by dre

12.05.2013, 10:54

Informative and precise…

Its hard to find informative and precise info but here I noted…

13
hermes handbags

13.05.2013, 13:57

hermes bags…

http://hermesoutlet.citationguide.net hermes handbags hand bags that make up any denmark…

14
Горячие новинки

14.05.2013, 06:33

Горячие новинки…

return for all this he was free from labour at the mines….

15

replica watches…

If you were lucky enough to not have to sell your Rolex and you could pass it down to your children, then it could become an antique…

16
replica watches

15.05.2013, 05:34

replica watches…

Melrose Jewelers lets you be a proud owner of an authentic ladies or men’s Rolex wrist watch at competitive prices…

17
replica watches

15.05.2013, 08:10

replica watches…

The Non-Date version of this watch costs less than with the Date…

18
to learn more

15.05.2013, 22:18

Woman of Alien…

Best do the job you’ve got carried out, this page is actually awesome with amazing information and facts. Time is God’s method of holding anything from going on directly….

19
Guy

16.05.2013, 04:58

AWOSOME…

That’s great…

20
Egil

16.05.2013, 05:47

Oppion…

Do like the page about wonderful articles….

21
more? info…

16.05.2013, 11:08

Souls in the Waves…

Good Morning, I just stopped in to visit your web site and imagined I’d say I enjoyed myself….

22
http://www.assurance-blog.info

16.05.2013, 12:57

Wikia…

Wika linked to this place…

23
read more

16.05.2013, 13:23

[...]that would be the end of this article. Right here you’ll locate some sites that we consider you will value, just click the hyperlinks over[...]…

24

Looking around…

I like to look around the online world, often I will just go to Stumble Upon and follow thru…

25
My site

17.05.2013, 00:40

Its hard to find good help…

I am regularly proclaiming that its hard to get good help, but here is…

26

White Home…

So sorry you’ll pass up the workshop!…

27
twitter

18.05.2013, 05:13

Healing’s Dragon…

to discover difficulties to further improve my web page!I suppose its alright to produce use of some within your principles!!…

28

Игра престолов скачать торрент…

«Игра престолов» (Game of Thrones) – американский драматический телесериал в жанре фэнтези, созданный по мотивам цикла романов «Песнь Льда и Огня» писателя Джорджа Мартина….

29
lustro łazienkowe

19.05.2013, 05:04

nice…

Great awesome issues here. I am very satisfied to peer your article. Thank you a lot and i\’m taking a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a mail?…

30

Лидеры проката!…

Смотрите фильмы лидеры проката…

31

Новинки кино!…

Смотрите фильмы лидеры проката…

32

Jäta kommentaar

kohustuslik väli


8 + viis =